Pierwszy taniec dla narzeczonych

Pierwszy taniec weselny, tradycyjny i nieodłączny element zdecydowanej większości polskich wesel. Wywodzi się prawdopodobnie z dwóch niezależnych tradycji – otwierania bali uroczystym tańcem (w tradycji polskiej polonezem, wywodzącym się z tańców ludowych z drugiej połowy XVI wieku, lub, najbardziej rozpowszechnionym w tradycji europejskiej, walcem wiedeńskim) oraz symbolicznego zawarcia związku między małżonkami – obecnego pod różną postacią od początku cywilizacji.

Czy pierwszy taniec jest koniecznością na weselu?

Pierwszy taniec nie jest koniecznością, niemniej jest miłym akcentem dla gości, których Państwo Młodzi zapraszają w ten sposób do tańca oraz dają sygnał do rozpoczęcia właściwej części zabawy weselnej, czyniąc ich przy tym świadkami swoich pierwszych, symbolicznych kroków we wspólnym życiu.

Pięknie przygotowany pierwszy taniec jest ozdobą każdego wesela, jednak równie ważny jest jego wymiar symboliczny. Atrakcyjnym rozpoczęciem zabawy weselnej może być poprowadzony przez Parę Młodą polonez angażujący wszystkich gości. Wspólny polonez zakończony kołem na środku tanecznego parkietu stworzy naturalną scenerię dla pierwszego tańca, lub, jeśli nie chcecie Państwo przygotowywać choreografii tanecznej, pozwoli Wam wykorzystać obecność gości na parkiecie do rozpoczęcia zabawy tanecznej – np. poprzez zaproszenie rodziców do tańca.

Zatańczona przez Państwa Młodych choreografia synchroniczna z powodzeniem może zastąpić lub uzupełnić pierwszy taniec w tradycyjnym ujęciu. Pomoże też w naturalny sposób zaprosić gości na parkiet w rytm muzyki dance-popowej. Zakres ruchów i choreografii w tym przypadku ograniczony jest jedynie wyobraźnią, i z powodzeniem możecie Państwo przygotować taki układ samodzielnie, co z pewnością zostanie ciepło przyjęte przez gości weselnych. Obecnie posiadamy w ofercie kilkadziesiąt układów, których w przystępny sposób uczymy Pary Młode. Przygotowujemy również choreografie do wybranych przez Państwa utworów, lub, co bywa dużo bardziej widowiskowe, przygotowanych przez nas miksów utworów. Parom Młodym, zdecydowanym nie tańczyć proponujemy natomiast ponad 50 programów artystycznych prowadzonych przez naszych tancerzy.

Jak powinien wyglądać pierwszy taniec weselny?

Pierwszy taniec to nie tylko kroki i figury taneczne – to przede wszystkim wizualizacja uczuć między małżonkami. Dlatego 90% jakości pierwszego tańca to przyjemność, którą czerpiecie ze wspólnego tańca i bycia w tym momencie razem. No tak – powiecie – ale jak odczuwać przyjemność, tańcząc po raz pierwszy w życiu przed tak liczną publicznością, myśląc bez przerwy, żeby tylko nie pomylić kroków?

Są na to proste sposoby:

  • „uczciwe” przetańczenie weselnej choreografii – niezależnie, od tego czy przygotowujecie się Państwo samodzielnie, czy pod okiem profesjonalistów, ważne jest, żebyście dobrze czuli się w swoim pierwszym tańcu weselnym. Dobre przyswojenie choreografii pozwoli Wam zatańczyć z przyjemnością, koncentrując się w tańcu na sobie nawzajem.
  • wybranie ulubionej piosenki do pierwszego tańca – ważne jest, żeby utwór, który wybierzecie jako podkład do Waszego pierwszego tańca budził w Was miłe skojarzenia, pozytywne emocje oraz był przyjemny do tańczenia. Pamiętajcie, że podczas przygotowań będziecie go słuchać kilkadziesiąt lub kilkaset razy, a podczas wesela tańczenie do niego powinno być dla Was przyjemnością. Dobrze dobrany utwór, budzący w Was pozytywne emocje doda Wam w tańcu skrzydeł. Z powodzeniem może też być wykorzystany jako podkład w weselnym teledysku.
  • „adorowanie się” w tańcu – dla Waszych gości zauważalnymi elementami będą przede wszystkim relacja i emocje między partnerami – uśmiechy, spojrzenia w oczy, radość z bycia ze sobą; precyzja wykonania układu jest tu na dalszym miejscu, a ewentualne błędy czy zmiany choreografii będą zauważalne prawdopodobnie tylko dla Was.
  • dostojne wejście i wyjście – jeśli tylko choreografia nie ma szczególnych założeń (np. wybiegnięcie Państwa Młodych z przeciwległych stron parkietu, rozpoczęcie tańca przez tylko jedno z małżonków, etc.), Pan Młody zawsze prosi swoją partnerkę do tańca, dotrzymując jej towarzystwa w drodze na parkiet (jeśli zaczynacie z miejsca siedzącego), po tańcu odprowadza partnerkę do stołu. W tańcu powinniście Państwo myśleć o sobie, celebrując te symboliczne pierwsze wspólne kroki w nowym życiu. Wśród zwyczajów związanych z pierwszym tańcem obecne jest również zaproszenie gości na parkiet po pierwszym tańcu weselnym – np. poprzez poproszenie do tańca rodziców – tj. Pan Młody prosi teściową, a później swoją mamę, a Pani Młoda tańczy z ojcem, a później świekrem (ew. w odwrotnej kolejności). Po krótkim tańcu Państwo Młodzi łączą rodziców w pary, dając tym samym sygnał gościom do rozpoczęcia zabawy tanecznej.
  • dobre samopoczucie na weselu – choć bycie na weselu wypoczętym i pogodnym wydaje się oczywistością, to jednak liczba spraw okołoweselnych często utrudnia właściwe zadbanie o organizm. Może wydać się Wam to banalne, ale wyspanie się, zjedzenie lekkiego śniadania oraz przygotowanie wszystkiego na spokojnie są jednymi z kluczowych elementów składowych tego, jak będziecie się czuć i jak będziecie się prezentować – na zdjęciach, podczas zabawy weselnej oraz podczas pierwszego tańca.
  • najważniejsi w tańcu jesteście Wy 😉 – i dla siebie nawzajem i dla Waszych gości. Niezależnie od tego na jaką choreografię się zdecydujecie i jak będzie wyglądać Wasz pierwszy taniec, goście odczują emocje, które tego wyjątkowego dnia będą między Wami, wzajemne uśmiechy w tańcu, patrzenie sobie w oczy i radość bycia ze sobą nawzajem. Doniosłość tego symbolicznego momentu będzie składać się przede wszystkim z Waszych szczerych emocji i wzajemnego odczuwania się w tańca.

Co, gdzie, kiedy?

Kiedy rozpocząć naukę pierwszego tańca? Ile powinna trwać?

Jest to bardzo indywidualna sprawa, na którą składa się wiele czynników (m. in. stopień złożoności choreografii, indywidualne predyspozycje taneczne, ilość czasu poświęconego na naukę, etc.), z których najważniejszym jest Państwa komfort psychiczny. Przygotowujemy pary, które zaczynają naukę sześć miesięcy przed weselem, decydując się na kilkanaście zajęć oraz pary które rozpoczynają naukę tydzień przed weselem decydując się na kilka godzin zajęć. Oba rozwiązania są równie skuteczne. Najczęstszym wyborem nowożeńców jest 6 lub 10 godzin nauki rozpoczętych miesiąc do dwóch przed weselem. Bardziej efektywna zwykle jest nauka w blokach – tj. 2-3 godziny zajęć pod rząd z instruktorem, pozwalających na późniejsze, samodzielne utrwalenie choreografii.

Jaką piosenkę do pierwszego tańca wybrać?

Ważne, żeby wybrany przez Państwa utwór podobał się Wam i budził Wasze pozytywne emocje i miłe skojarzenia. Dobrze jeśli będzie miał charakter korespondujący z tym szczególnym wydarzeniem, jakim jest zawarcie małżeństwa, choć część par z powodzeniem od tego odchodzi, wybierając dowcipne miksy utworów.

Ile powinien trwać pierwszy taniec? Jak dopasować długości utworu?

Zwykle pierwszy taniec trwa od półtorej do dwóch i pół minuty, często jednak piosenki do których jest wykonywany są dłuższe. Warto skrócić utwór, tak żeby kończył się równo z końcem tańca, lub ustalić z didżejem moment, w którym powinien wyciszyć muzykę. Pierwsza opcja z reguły jest efektowniejsza, druga natomiast daje więcej możliwość skorygowania układu, gdybyście z jakichś względów ‚wyszli’ poza muzykę.

Jak przetrwać weselny ‚maraton taneczny’?

Proszę pamiętać że jedną z głównych przyjemności weselnych dla gości będzie taniec z Państwem. Dobrze jest nastawić się na to i odpowiednio do tego przygotować – tak, żeby ten weselny ‚maraton taneczny’ był dla Państwa przyjemnością. Równie ważne są tu: wypoczęcie organizmu, wygodne obuwie, jak i umiejętność odnalezienia się w tańcu z różnymi partnerami. Dobrze jest poznać pewne podstawy tańca użytkowego – czy to na kursie, czy podczas nauki pierwszego tańca, czy samodzielnie.

Jak zaprosić gości na parkiet, jeśli wesele odbywa się na dwóch salach?

Dobrym zwyczajem weselnym czy balowym jest pozostawienie gościom swobody co do miejsca w którym się bawią. Sprawia to trudności, zwłaszcza gdy parkiet taneczny jest w innej sali niż posiłki, a chcielibyśmy zaprosić gości do zabawy, do obejrzenia pierwszego tańca, oczepin, etc. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie naturalnych okazji do przeprowadzenia poszczególnych elementów scenariusza – tak, żeby goście mieli poczucie, że zabawa podąża za nimi – np. zatańczenie pierwszego tańca po polonezie, który w sposób naturalny spowoduje, że goście będą na parkiecie ustawieni w kole, lub każdorazowe przeprowadzanie gości w formie animacji.

Przygotowując się do tego wyjątkowego dnia nie zapominajcie Państwo, że ślub jest tylko i wyłączenie dla Was, natomiast wesele przygotowujecie dla swoich gości – wszystko przygotowane przez Was z sercem będzie miało niezwykle doniosły i wyjątkowy charakter.

Na Wasze uwagi, spostrzeżenie i doświadczenia związane z weselnymi przygotowaniami czekamy pod adresem e-mail: biuro@strefatanca.com

cena 1 lekcji indywidualnej to koszt 130 zł – 45 min
cena 3 lekcji indywidualnych to koszt 350 zł – 3* 45 min
cena 6 lekcji indywidualnych to koszt 660 zł – 6* 45 min

Kontakt:
tel. +48 501 333 911; + 48 509 245 431
e-mail: biuro@strefatanca.com